Naučte sa ošetrovať a leštiť svoje topánky behom pár sekúnd pomocou týchto 5 tipov.
Zverejnil      03/04/2021 07:45:52    komentáre 1
Naučte sa ošetrovať a leštiť svoje topánky behom pár sekúnd pomocou týchto 5 tipov.

Nájdite si dve minúty týždenne a venujte ich starostlivosti o Váš obľúbený pár obuvi. Pravidelná starostlivosť o topánky spríjemňuje ich nosenie, udržiava pekný vzhľad a predlžuje ich životnosť.

Či už sa jedná o Vaše pracovné, alebo sviatočné topánky, neustále používanie ich namáha. Sú vystavené všetkým tým stresovým faktorom, pred ktorými chránia Vaše nohy. To na nich zanechá špinu a škrabance, pre ktoré stratia lesk a pôvodný vzhľad.

Vyhradiť si čas na dôkladné hĺbkové čistenie, ošetrenie a leštenie nie je vždy ľahké. Ak sa starostlivosť príliš odkladá, drobné a ľahko riešiteľné problémy, môžu prerásť do trvalých.

Naučte sa obuv rýchlo preleštiť medzi dvoma dôkladnými čisteniami a chráňte tak Váš obľúbený pár pred trvalým poškodením.

Aby sme Vám pomohli ošetriť topánky efektívne, zostavili sme týchto 5 tipov, ktoré ušetria Váš čas.


 

1. Impregnujte obuv už pred prvým nosením.

Naimpregnovaný materiál odpudzuje vlhkosť, ale aj nečistoty. Impregnácia zabraňuje nečistotám prenikať do hĺbky materiálu a tým uľahčuje následné čistenie. Impregnačné prostriedky Collonil sú vhodné aj na materiály s klimamembránou a obuv zanechávajú priedušnou.  

2. Ošetrujte krátko, ale pravidelne.


Obťažujúce pri starostlivosti o obuv je, koľko času to zaberie. Avšak najčastejšou príčinou dlhotrvajúceho čistenia zažratej špiny v rôznych zárezoch a vrásneniach, je dlhé odkladanie ošetrenia. Keď častejšie ošetrujete svoju obuv, toto intenzívne, hĺbkové čistenie nie je potrebné a môžete ho odložiť až po túre v blatistom teréne.

Aj keď budete topánky ošetrovať menej ako minútu, aspoň jeden, dva krát týždenne, môžete ich udržať vo výbornom stave. Okrem toho je nepravdepodobné, že budete musieť siahnuť špeciálnych prostriedkoch.  Takto udržíte svoje topánky v skvelej kondícii a skrátite čas údržby na minimum.

3. Problémy riešte okamžite.


Ak nechcete aby problém narastal, vyriešte ho ihneď ako si ho všimnete.

Napríklad, keď sa Vám zachytia v podrážke malé kamienky, odstráňte ich tvrdou kefou hneď po príchode domov. Ak ich tam necháte podrážka bude nie len tvrdšia, ale po čase môžu spôsobiť trhliny a praskanie.

Ak zašpiníte svoju obuv či už od blata, mastnoty či podrážky druhej topánky, očistite škvrny kým sa dostanú do hĺbky materiálu, čím sa čistenie skomplikuje až znemožní.

4. Používajte mikrovlákno namiesto bavlny.

Používanie správnych materiálov zefektívni nanášanie prostriedku na obuv a urýchli celý proces údržby. Používanie nesprávnej handričky proces spomaľuje, dokonca môže povrch poškodiť.

Napríklad, niektoré materiály príliš veľa prostriedku absorbujú, namiesto toho aby ho rozotierali po povrchu, a tým odstraňovali špinu. Bavlna zanecháva po sebe nechcené chlpy. Starý uterák môže na povrchu zanechať jemné škrabance, čo znižuje lesk.

Najlepším riešením je okrem leštiacej a nanášacej kefy, handrička z mikrovlákna. Mikrovlákno je jemné k čistenému povrchu a výborne zadržiava nečistoty.

5.Investujte do nástrojov na zabránenie zápachu.

Nie vždy je problém z vonkajšej strany topánok. Každodenné nosenie rovnakých topánok spôsobuje nepríjemný zápach. Ideálne je obuv striedať, a nechať ju tak poriadne uschnúť. Používajte vložky do topánok. Keď sa znečistia je jednoduché ich vymeniť za nové. Riešením sú aj napináky do obuvi, pretože dokážu absorbovať vlhkosť a pachy. Zároveň udržiavajú tvar Vašich topánok.

Šikovným pomocníkom sú aj osviežovače do obuvi. Prekrývajú pach, a niektoré svojim zložením likvidujú baktérie, ktoré sú pôvodcom zápachu.


 

 

1komentáre

  • Avatar
   Dalibor

   Super poučné...

   mar 5, 2021

Napísať reakciu